Free price checker, updated daily
almonds price tracker
The best value on almonds in Greater Vancouver right now is $18.89 for 1 kg at Real Canadian Superstore, the lowest per unit of the 11 grocery stores we price every day. That works out to $1.89/100g against $5.45/100g at PriceSmart Foods, the worst value of the 11.
Prices at 11 Greater Vancouver stores last confirmed . We re-check every day.
This week, by store
| Store | Price | Size | Per unit | |
|---|---|---|---|---|
| $18.89 | 1 kg | $1.89/100g | View ↗ | |
| $16.99$21.99SALE | 800 g | $2.12/100g | View ↗ | |
| $15.00$18.00SALE checked September 16 | 600 g | $2.50/100g | View ↗ | |
| $26.00 | 1 kg | $2.60/100g | View ↗ | |
| $10.99 | 400 g | $2.75/100g | View ↗ | |
| $11.00 | 400 g | $2.75/100g | View ↗ | |
| $9.99 | 350 g | $2.85/100g | View ↗ | |
| $12.99 | 400 g | $3.25/100g | View ↗ | |
| $4.69 | 100 g | $4.69/100g | View ↗ | |
| $4.69 | 100 g | $4.69/100g | View ↗ | |
| $5.99 | 110 g | $5.45/100g | View ↗ |
Prices are estimates. We price against one representative store per chain in each region, so your local store may differ. Confirm in store. Chains without a full catalog show this week's sale price from the store's own listings where we have one.
Price history
Tracking 180 matching products at Greater Vancouver stores. Showing the 10 with the most price movement.
170 more matching products feed the per-store table above; every one is checked daily.
Common questions
How much does almonds cost in Vancouver?
Where is almonds cheapest right now?
Is almonds on sale anywhere right now?
How often are these almonds prices updated?
Stop hunting deals one store at a time
Satiafy plans your week of dinners around what's actually on sale at your stores, prices every meal at the shelf, and loads the list into your store's own cart in one click. Planning is free.
Plan my week around the sales