Free price checker, updated daily
lime juice price tracker
The best value on lime juice in Greater Vancouver right now is $2.69 for 440 ml at Fresh St. Market, the lowest per unit of the 7 grocery stores we price every day. That works out to $0.61/100ml against $1.02/100ml at Urban Fare, the worst value of the 7.
Prices at 7 Greater Vancouver stores last confirmed . We re-check every day.
This week, by store
| Store | Price | Size | Per unit | |
|---|---|---|---|---|
| $2.69$3.29SALE | 440 ml | $0.61/100ml | View ↗ | |
| $2.69$3.29SALE | 440 ml | $0.61/100ml | View ↗ | |
| $3.29 | 440 ml | $0.75/100ml | View ↗ | |
| $3.29 | 440 ml | $0.75/100ml | View ↗ | |
| $3.69 | 445 ml | $0.83/100ml | View ↗ | |
| $4.29 | 440 ml | $0.98/100ml | View ↗ | |
| $4.49 | 440 ml | $1.02/100ml | View ↗ |
Prices are estimates. We price against one representative store per chain in each region, so your local store may differ. Confirm in store. Chains without a full catalog show this week's sale price from the store's own listings where we have one.
Price history
Tracking 31 matching products at Greater Vancouver stores. Showing the 10 with the most price movement.
21 more matching products feed the per-store table above; every one is checked daily.
Common questions
How much does lime juice cost in Vancouver?
Where is lime juice cheapest right now?
Is lime juice on sale anywhere right now?
How often are these lime juice prices updated?
Dinners that use lime
Complete recipes from our box, each priced per serving at real Greater Vancouver shelf prices.

Vegetable Pad Thai-Style Noodles
$2.53 /serving
30 min

Peanut Noodles with Crunchy Vegetables & Crispy Chickpeas
$2.75 /serving
30 min

Coconut Chickpea Curry with Rice & Wilted Spinach
≈$3.04 /serving
35 min

Black Bean Tacos with Lime Slaw & Cilantro-Lime Rice
$4.19 /serving
35 min

Roasted Sweet Potato & Black Bean Bowls with Lime Crema
$4.44 /serving
40 min

Smoky Black Bean Soup
$4.55 /serving
35 min
Stop hunting deals one store at a time
Satiafy plans your week of dinners around what's actually on sale at your stores, prices every meal at the shelf, and loads the list into your store's own cart in one click. Planning is free.
Plan my week around the sales