Free price checker, updated daily
pecans price tracker
The best value on pecans in Greater Vancouver right now is $3.00 for 100 g at Real Canadian Superstore, the lowest per unit of the 10 grocery stores we price every day. That works out to $3.00/100g against $7.48/100g at Fresh St. Market, the worst value of the 10.
Prices at 10 Greater Vancouver stores last confirmed . We re-check every day.
This week, by store
| Store | Price | Size | Per unit | |
|---|---|---|---|---|
| $3.00$3.50SALE checked September 29 | 100 g | $3.00/100g | View ↗ | |
| $11.69$12.99SALE | 350 g | $3.34/100g | View ↗ | |
| $3.50 | 100 g | $3.50/100g | View ↗ | |
| $16.49 | 460 g | $3.58/100g | View ↗ | |
| $36.00 checked September 28 | 1 kg | $3.60/100g | View ↗ | |
| $36.00 checked September 28 | 1 kg | $3.60/100g | View ↗ | |
| $13.49 | 350 g | $3.85/100g | View ↗ | |
| $39.90 | 1 kg | $3.99/100g | View ↗ | |
| $10.99 | 250 g | $4.40/100g | View ↗ | |
| $16.99 | 227 g | $7.48/100g | View ↗ |
Prices are estimates. We price against one representative store per chain in each region, so your local store may differ. Confirm in store. Chains without a full catalog show this week's sale price from the store's own listings where we have one.
Price history
Tracking 92 matching products at Greater Vancouver stores. Showing the 10 with the most price movement.
82 more matching products feed the per-store table above; every one is checked daily.
Common questions
How much does pecans cost in Vancouver?
Where is pecans cheapest right now?
Is pecans on sale anywhere right now?
How often are these pecans prices updated?
Stop hunting deals one store at a time
Satiafy plans your week of dinners around what's actually on sale at your stores, prices every meal at the shelf, and loads the list into your store's own cart in one click. Planning is free.
Plan my week around the sales