Free price checker, updated daily
shortening price tracker
The best value on shortening in Greater Vancouver right now is $3.49 for 454 g at No Frills, the lowest per unit of the 8 grocery stores we price every day. That works out to $0.77/100g against $1.10/100g at IGA (BC), the worst value of the 8.
Prices at 8 Greater Vancouver stores last confirmed . We re-check every day.
This week, by store
| Store | Price | Size | Per unit | |
|---|---|---|---|---|
| $3.49$4.49SALE | 454 g | $0.77/100g | View ↗ | |
| $3.99$5.29SALE | 454 g | $0.88/100g | View ↗ | |
| $4.00$4.29SALE checked September 28 | 454 g | $0.88/100g | View ↗ | |
| $4.00$4.99SALE | 454 g | $0.88/100g | View ↗ | |
| $4.00$4.99SALE | 454 g | $0.88/100g | View ↗ | |
| $4.29$5.39SALE | 454 g | $0.94/100g | View ↗ | |
| $13.99$14.99SALE | 1.36 kg | $1.03/100g | View ↗ | |
| $4.99 | 454 g | $1.10/100g | View ↗ |
Prices are estimates. We price against one representative store per chain in each region, so your local store may differ. Confirm in store. Chains without a full catalog show this week's sale price from the store's own listings where we have one.
Price history
Tracking 52 matching products at Greater Vancouver stores. Showing the 10 with the most price movement.
42 more matching products feed the per-store table above; every one is checked daily.
Common questions
How much does shortening cost in Vancouver?
Where is shortening cheapest right now?
Is shortening on sale anywhere right now?
How often are these shortening prices updated?
Stop hunting deals one store at a time
Satiafy plans your week of dinners around what's actually on sale at your stores, prices every meal at the shelf, and loads the list into your store's own cart in one click. Planning is free.
Plan my week around the sales