Free price checker, updated daily
vanilla extract price tracker
The best value on vanilla extract in Greater Vancouver right now is $9.00 for 1 l at Real Canadian Superstore, the lowest per unit of the 11 grocery stores we price every day. That works out to $0.90/100ml against $3.99/100ml at Fresh St. Market, the worst value of the 11.
Prices at 11 Greater Vancouver stores last confirmed . We re-check every day.
This week, by store
| Store | Price | Size | Per unit | |
|---|---|---|---|---|
| $9.00 | 1 l | $0.90/100ml | View ↗ | |
| $9.00 | 1 l | $0.90/100ml | View ↗ | |
| $10.00 checked September 28 | 1 l | $1.00/100ml | View ↗ | |
| $7.99 | 500 ml | $1.60/100ml | View ↗ | |
| $7.99 | 500 ml | $1.60/100ml | View ↗ | |
| $5.29$6.99SALE | 250 ml | $2.12/100ml | View ↗ | |
| $5.49 | 250 ml | $2.20/100ml | View ↗ | |
| $5.79 | 250 ml | $2.32/100ml | View ↗ | |
| $6.00 | 250 ml | $2.40/100ml | View ↗ | |
| $8.49 | 250 ml | $3.40/100ml | View ↗ | |
| $4.99 | 125 ml | $3.99/100ml | View ↗ |
Prices are estimates. We price against one representative store per chain in each region, so your local store may differ. Confirm in store. Chains without a full catalog show this week's sale price from the store's own listings where we have one.
Price history
Tracking 226 matching products at Greater Vancouver stores. Showing the 10 with the most price movement.
216 more matching products feed the per-store table above; every one is checked daily.
Common questions
How much does vanilla extract cost in Vancouver?
Where is vanilla extract cheapest right now?
Is vanilla extract on sale anywhere right now?
How often are these vanilla extract prices updated?
Stop hunting deals one store at a time
Satiafy plans your week of dinners around what's actually on sale at your stores, prices every meal at the shelf, and loads the list into your store's own cart in one click. Planning is free.
Plan my week around the sales