Free price checker, updated daily
five spice powder price tracker
The best value on five spice powder in Greater Vancouver right now is $2.99 for 110 g at PriceSmart Foods, the lowest per unit of the 9 grocery stores we price every day. That works out to $2.72/100g against $19.24/100g at Urban Fare, the worst value of the 9.
Prices at 9 Greater Vancouver stores last confirmed . We re-check every day.
This week, by store
| Store | Price | Size | Per unit | |
|---|---|---|---|---|
| $2.99 | 110 g | $2.72/100g | View ↗ | |
| $2.69$3.29SALE checked August 18 | 30 g | $8.97/100g | View ↗ | |
| $5.50 checked September 24 | 41 g | $13.41/100g | View ↗ | |
| $6.49 | 41 g | $15.83/100g | View ↗ | |
| $6.50 | 41 g | $15.85/100g | View ↗ | |
| $6.49$7.99SALE | 40 g | $16.22/100g | View ↗ | |
| $6.69 | 41 g | $16.32/100g | View ↗ | |
| $7.49 | 41 g | $18.27/100g | View ↗ | |
| $7.89 | 41 g | $19.24/100g | View ↗ |
Prices are estimates. We price against one representative store per chain in each region, so your local store may differ. Confirm in store. Chains without a full catalog show this week's sale price from the store's own listings where we have one.
Price history
Tracking 15 matching products at Greater Vancouver stores. Showing the 10 with the most price movement.
5 more matching products feed the per-store table above; every one is checked daily.
Common questions
How much does five spice powder cost in Vancouver?
Where is five spice powder cheapest right now?
Is five spice powder on sale anywhere right now?
How often are these five spice powder prices updated?
Dinners that use powder
Complete recipes from our box, each priced per serving at real Greater Vancouver shelf prices.

Coconut Chickpea Curry with Rice & Wilted Spinach
≈$3.04 /serving
35 min

Pork Vindaloo-Style Curry
$3.27 /serving
70 min

Baked Mac and Cheese with Broccoli
$3.45 /serving
40 min

Crispy Baked Drumsticks with Roast Potatoes and Slaw
$3.88 /serving
55 min

Black Bean Tacos with Lime Slaw & Cilantro-Lime Rice
$4.19 /serving
35 min

Roasted Sweet Potato & Black Bean Bowls with Lime Crema
$4.44 /serving
40 min
Stop hunting deals one store at a time
Satiafy plans your week of dinners around what's actually on sale at your stores, prices every meal at the shelf, and loads the list into your store's own cart in one click. Planning is free.
Plan my week around the sales