Free price checker, updated daily
red pepper flakes price tracker
The best value on red pepper flakes in Greater Vancouver right now is $3.79 for 400 g at Save-On-Foods, the lowest per unit of the 11 grocery stores we price every day. That works out to $0.95/100g against $7.98/100g at Urban Fare, the worst value of the 11.
Prices at 11 Greater Vancouver stores last confirmed . We re-check every day.
This week, by store
| Store | Price | Size | Per unit | |
|---|---|---|---|---|
| $3.79 | 400 g | $0.95/100g | View ↗ | |
| $7.00 | 500 g | $1.40/100g | View ↗ | |
| $2.99 | 200 g | $1.50/100g | View ↗ | |
| $3.00$3.99SALE | 200 g | $1.50/100g | View ↗ | |
| $3.00$3.99SALE | 200 g | $1.50/100g | View ↗ | |
| $8.79 | 350 g | $2.51/100g | View ↗ | |
| $9.29 | 350 g | $2.65/100g | View ↗ | |
| $8.29 | 300 g | $2.76/100g | View ↗ | |
| $3.00$3.99SALE | 42 g | $7.14/100g | View ↗ | |
| $3.00$3.99SALE | 42 g | $7.14/100g | View ↗ | |
| $3.99 | 50 g | $7.98/100g | View ↗ |
Prices are estimates. We price against one representative store per chain in each region, so your local store may differ. Confirm in store. Chains without a full catalog show this week's sale price from the store's own listings where we have one.
Price history
Tracking 90 matching products at Greater Vancouver stores. Showing the 10 with the most price movement.
80 more matching products feed the per-store table above; every one is checked daily.
Common questions
How much does red pepper flakes cost in Vancouver?
Where is red pepper flakes cheapest right now?
Is red pepper flakes on sale anywhere right now?
How often are these red pepper flakes prices updated?
Dinners that use pepper
Complete recipes from our box, each priced per serving at real Greater Vancouver shelf prices.

Cacio e Pepe-Style Spaghetti with Garlic Greens
$2.39 /serving
25 min

Kung Pao-Style Crispy Cauliflower
$3.64 /serving
40 min

Ginger-Garlic Vegetable Stir-Fry with Jasmine Rice
$3.73 /serving
25 min

Rice & Bean Stuffed Peppers
$4.04 /serving
55 min

Sausage and Peppers Skillet with Garlic Bread
$4.33 /serving
35 min

Ratatouille with White Beans & Crusty Baguette
≈$4.55 /serving
50 min
Stop hunting deals one store at a time
Satiafy plans your week of dinners around what's actually on sale at your stores, prices every meal at the shelf, and loads the list into your store's own cart in one click. Planning is free.
Plan my week around the sales