Free price checker, updated daily
black olives price tracker
The best value on black olives in Greater Vancouver right now is $2.29 for 398 ml at Real Canadian Superstore, the lowest per unit of the 11 grocery stores we price every day. That works out to $0.58/100ml against $1.20/100ml at Fresh St. Market, the worst value of the 11.
Prices at 11 Greater Vancouver stores last confirmed . We re-check every day.
This week, by store
| Store | Price | Size | Per unit | |
|---|---|---|---|---|
| $2.29 | 398 ml | $0.58/100ml | View ↗ | |
| $2.29 | 398 ml | $0.58/100ml | View ↗ | |
| $6.49 | 1 l | $0.65/100ml | View ↗ | |
| $3.49 | 398 ml | $0.88/100ml | View ↗ | |
| $3.69 | 398 ml | $0.93/100ml | View ↗ | |
| $3.79 | 398 ml | $0.95/100ml | View ↗ | |
| $3.79 | 398 ml | $0.95/100ml | View ↗ | |
| $3.99 | 375 ml | $1.06/100ml | View ↗ | |
| $3.99 | 375 ml | $1.06/100ml | View ↗ | |
| $4.29 | 375 ml | $1.14/100ml | View ↗ | |
| $4.49 | 375 ml | $1.20/100ml | View ↗ |
Prices are estimates. We price against one representative store per chain in each region, so your local store may differ. Confirm in store. Chains without a full catalog show this week's sale price from the store's own listings where we have one.
Price history
Tracking 130 matching products at Greater Vancouver stores. Showing the 10 with the most price movement.
120 more matching products feed the per-store table above; every one is checked daily.
Common questions
How much does black olives cost in Vancouver?
Where is black olives cheapest right now?
Is black olives on sale anywhere right now?
How often are these black olives prices updated?
Dinners that use olive
Complete recipes from our box, each priced per serving at real Greater Vancouver shelf prices.

Tuscan White Bean Soup with Parmesan Toast
$3.35 /serving
40 min

Roasted Harvest Barley Bowls
$3.74 /serving
45 min

Mushroom & Lentil Bolognese with Spaghetti
$4.00 /serving
45 min

Rice & Bean Stuffed Peppers
$4.04 /serving
55 min

Silky Potato Leek Soup with Garlic Toast
≈$4.21 /serving
40 min

French Onion Soup with Melted Cheese Toasts
$4.23 /serving
70 min
Stop hunting deals one store at a time
Satiafy plans your week of dinners around what's actually on sale at your stores, prices every meal at the shelf, and loads the list into your store's own cart in one click. Planning is free.
Plan my week around the salesblack olives prices by store: Real Canadian Superstore · No Frills · Loblaws · Safeway · Save-On-Foods · Sobeys · FreshCo · Marketplace IGA